Blog

11 druhů jógy

Aneb jak si pro sebe vybrat tu správnou jógu?

Jóga je jako silný strom s hlubokými starobylými kořeny, který se větví a košatí až k nebi. Všechny styly jógy mají stejný základ, ale stejně jako u stromu roste každá větev jiným směrem, tak i jednotlivé druhy jógy na sebe navazují, prolínají se, ale každý roste jiným směrem, rozvíjí jiné fyzické a duchovní schopnosti. 

Rozvětvenost jógového stromu je jeho bohatstvím

Když si jógu pustíme do života, budeme překvapeni jaký má rozsah a jak hluboce nás může ovlivňovat. Jóga je skvělým průvodcem a silným nástrojem jak zvýšit kvalitu života. Je to prostor kde si odpočinout, nabrat síly, ponořit se do sebe.

Každému z nás může vyhovovat více jógových stylů. Zatímco jeden půjde v pondělí na energizující aštangu, ve středu na dynamickou vinyasu a v pátek na lekci relaxační hatha jógy, někdo druhý si dá toto kolečko v opačném směru. A třetí z nás se třeba na pár let zamiluje do hathy a až po letech bude pociťovat potřebu nějakého dynamičtějšího stylu

Do srdce jógy vede tolik cest, kolik je lidí na světě. A v tom je právě její kouzlo. Prolíná se s naším životem, je tu pro nás v jakémkoliv jsme rozpoložení. Naše tělo a naše mysl je každý den v jiné náladě, má jiné potřeby. Jóga je jako most, který spojí naši mysl s naším tělem, ať jsme zrovna plní energie a nebo melancholie. Jóga je jen jedna, ale každý z 11 jógových přístupů, která vám dnes představíme má svou specifickou energii a kultivuje jiné kvality.

Podle čeho si vybrat ten pravý styl jógy?

Záleží co od jógy očekáváte. Jelikož každý styl je skutečně úplně jiný, je dobrým prvním krokem, zamyslet se nad tím, co vlastně hledáte. Nalaďte se na své tělo a zeptejte se ho, co nejvíc potřebuje. 

Chcete se spíše uvolnit a zrelaxovat? Nebo si potřebujete dát pořádně do těla, zpotit se a posílit střed? Chcete do jednotlivých pozic/ásan proniknout a dělat je jako podle učebnice, nebo vás zajímá spíš přesah jógy, indická filosofie a práce s energiemi? 

Co lektor, to jiný zážitek.

Každý lektor má svůj osobitý přístup a dvě lekce, které se jmenují stejně, budou pod vedením dvou různých lektorů vypadat úplně jinak. 

To je další úžasná vlastnost jógy. Prolíná se s životem a s duší lektora a každého praktikujícího. Zkoušejte, objevujte, neočekávejte, nechte se inspirovat. Na každé lekci, s každým novým učitelem můžete objevit nový detail, prožít ásanu kterou jste cvičili už stokrát, jako byste jí praktikovali poprvé.

Pokud vám první lektor a jeho přístup nesedl, nenechte se odradit, zkuste někoho jiného a nebo navštivte jiné jógové studio. V dnešní době je také spousta videí a lekcí online. Možná zjistíte, že vám vyhovuje víc cvičit v soukromí domova, protože se ve vlastním prostředí víc uklidníte. 

11 druhů jógy

Jóga je cesta a každý si vyšlapává tu svou, kudy ale jednotlivé přístupy vedou? Co se skrývá za cizími názvy? Čím je která jóga specifická a pro koho je vhodná?

1. Hatha jóga

Hatha je nejstarší, nejpůvodnější styl jógy. V sanskrtu znamená slovo Ha slunce a Tha měsíc. Hatha propojuje jinové a jangové energie, je to harmonizační styl jógy. Lekci většinou utvářejí jak relaxační, tak i silovější pozice. Nikam se nespěchá, v ásanách se setrvává déle. Díky tomu je zde prostor proto, abyste pozici pochopili, procítili a prodýchali.

Z Hatha jógy vycházejí všechny další druhy jógy a proto je ideální pro začátečníky. 

Během lekcí se naučíte jak jógové pozice správně provádět, jak v nich dýchat. Osvojíte si základy pozic, což se vám bude hodit během lekcí rychlejších a dynamičtějích (aštanga, vinyasa), kde se jede v tempu a není prostor pro vysvětlování, jak se do každé pozice správně nastavit. 

Hatha je také ideální ve dnech kdy se potřebujete spíše zklidnit a ponořit se do sebe. Skrze lekci hatha jógy se můžete kvalitně uvolnit a protáhnout.

Tempo lekce bývá klidné.

Hatha jóga ale není nuda a flákárna. Jelikož se v pozicích setrvává déle, během silovějších, jangových pozic, posílíte celé tělo. Hatha jóga zlepšuje pružnost páteře, vyrovnává fyzické i psychické dysbalance. 

Existují také různé variace jako hatha flow, která je zaměřená na větší plynulost pohybu a je blízká vinyase.

2. Vinyasa jóga

Dynamický druh jógy zaměřený na propojení pohybu s dechem. Lekce bývají kreativní a plynulé. Na vlně dechu se pluje z pozice do pozice. Ásany na sebe navazují a setrvává se v nich kratší dobu (zpravidla na jeden dech). Cílem je dosažení jednoty mezi tělem, dechem a myslí. Vinyasa je vlastně takovým jogínským tancem, meditací v pohybu.

Rytmus lekce není ustálený a pevně daný jako je tomu v Aštanze, každá lekce je jiná a nová. Lektor intuitivně volí skladbu ásan a uzpůsobuje lekci aktuální potřebě svých žáků. 

Vinyasa je vhodná spíše pro ty, kteří už mají s jógou nějaké zkušenosti. Je to rychlejší druh jógy a abyste z praxe vinyasy měli co největší užitek a zabránili zranění, je vhodné abyste znali alespoň základní pozice. 

Vinyasa rozvíjí flexibilitu a sílu celého těla, ozdravuje, očišťuje organismus, zbavuje tělo únavy, napětí a stresu. Na Vinyase se protáhnete, posílíte i uvolníte zároveň.

3. Aštanga jóga (Ashtanga)

Tradiční aštanga je specifická svým neměnným řazením pozic, které po sobě navazují v precizní posloupnosti. Sestavy jsou přesně dané. Existuje šest sestav, tzv. sérií, jejichž obtížnost se postupně zvyšuje. Souslednost pozic má svůj význam. Zvládnutí jedné ásany, je propustkou k další pozici. Takto studium aštangy pokračuje a prohlubuje se, ásanu po ásaně, první, druhá, až šestá série. 

První série má 41 pozic a jejím základem jsou pozdravy slunci A a B.

Fyzická zdatnost, zdravé silné tělo, správný dech a soustředěná mysl jsou podle aštangy stavební pilíře pro následnou meditační praxi.  

Tradičně se cvičí šest dní v týdnu, což rozvíjí mentální odhodlání, pevnou vůli a disciplínu. Pravidelnost je důležitým elementem aštanga jógy a každé skutečné duchovní praxe.

Celá praxe je prostoupená jogínským dechem ujjayi, pracuje se s bandhami (tělesné uzávěry) a s koncentrovaným pohledem tzv. drišti.

Pro klasickou Ashtanga jógu je typické specifické vedení lekcí, tzv. mysore, kdy si studenti cvičí sami, v rytmu svého dechu a lektor chodí mezi nimi a opravuje.

Aštanga je velmi fyzicky náročná, jde o vůbec nejnáročnější druh jógy. 

Je to pokročilý, dynamický a silový druh jógy, při kterém se hodně zapotíte. Praktikovat skutečnou aštangu je velká výzva. Kompletní provedení První série trvá zhruba 90 minut. 

4. Kundalini jóga

Kundaliní jóga se zaměřuje na probuzení sexuální a tvořivé energie kundaliní (tzv. hadí síly), která spí v kořeni páteře. Skrze dynamickou praxi se tato energie aktivuje, cítíme v sobě proud energie a někdy také radostné, až extatické stavy. 

Kundaliní jóga přivádí tělo a mysl do stavu hluboké meditace. Na lekcích, je oproti jiným druhům jógy, kladen větší důraz na dechová cvičení a na zpívání manter. 

Cílem je probudit vědomí člověka a propojit ho s univerzálním vědomím, posílit vnitřní tvořivý potenciál. Pracuje se s čakrami a s meridiány. 

Pozice jsou poměrně jednoduché, efekt spočívá v dynamickém pohybu a v řízeném dýchání.

5. Hormonální jóga

Sestavu hormonální jógy, která vyrovnává hladinu hormonů v těle, vytvořila v devadesátých letech dvacátého století Brazilka Dinah Rodrigues. Hormonální jóga kombinuje prvky z Hatha jógy, Kundalini jógy a z Tibetských energetických cvičení. 

Cvičí se vždy stejná sestava, pracuje se s dechem a s vizualizacemi. Pozornost se cíleně soustředí na proudění energie do žláz s vnitřní sekrecí a do konkrétních orgánů. 

Hormonální jóga je dynamická, plynulost cvičební jednotky podporuje celkový účinek. Série ale nejsou náročné na flexibilitu. Hormonální jóga nevyžaduje předchozí zkušenost s jógou.

Hormonální jóga pomáhá s mnoha ženskými problémy, v období menopauzy, při problémech s otěhotněním a celkově omlazuje organismus. 

Existuje ale také specifická sestava hormonální jógy pro muže a pro diabetiky. 

6. Yin jóga (Jin jóga)

Na rozdíl od ostatních zmiňovaných druhů jógy, které jsou spíše jangové (silové, zaměřené na svaly), se jin jóga zaměřuje na pojivové tkáně, na šlachy, vazy a fascie. V pozicích se setrvává dlouho (dvě až dvacet minut), za lekci se tedy stihne jen pár ásan. 

Yin yoga je o hledání uvolnění. Jakmile v pozici najdeme bezpečí a rovnováhu, můžeme kompletně povolit svaly, a tím podpořit přítok energie a výživy do pojivových tkání. 

Při yin józe kromě fyzického napětí uvolňuje také psychický stres a emoce volně proudí. Skrze uvolnění fyzického těla dochází také k uvolnění těla emocionálního a s tím přichází hluboká úleva.

Yin jóga je harmonizační a meditační druh jógy, pracuje s energetickými drahami a s meridiány. Učí nás hluboce vnímat naše tělo.

Yin jóga se někdy plete s Restorativní jógou. Oba dva styly jsou pasivní a relaxační. Narozdíl od Yin jógy, ale Restorativní jóga hledá fyzické pohodlí a zaměřuje se na obnovu těla po zranění.

7. Aero neboli Aeriel jóga (anti-gravity jóga)

Aero jóga kombinuje jógu, akrobacii a někdy také thajskou jógovou masáž. Praktikuje se v závěsu, ve speciální hamace visící ze stropu. Cílem je protažení, hravost a uvolnění. 

Aero jóga je netradiční zážitek, možnost jak se podívat na klasické jógové ásany z úplně nového pohledu, hlavou dolů. 

Obrácené pozice jsou velmi prospěšné pro krevní oběh, působí proti otokům, křečovým žilám, blahodárně působí na oběhový systém. Praxí aero jógy se lépe okysličuje mozek a mysl si odpočine. 

Při aero józe se uvolňuje páteř, obratle se od sebe oddalují, zmírňuje se tlak na ploténky a polevuje bolest zad. 

Aero jóga je ideální pokud vás trápí bolesti pohybového aparátu, díky hamace si totiž vaše klouby a kosti uleví od zátěže.

Aero jóga má mnoho názvů, někdy se jí říká také Fly jóga, Aerial jóga, Létající jóga, nebo Antigravity jóga.

8. Bikram jóga

Bikram jóga se někdy zaměňuje za Hot jógu, jde ale o dva odlišné přístupy. Oba dva styly se cvičí ve vyhřáté místnosti. Bikram má ale narozdíl od Hot jógy vždy stejnou sestavu přesně daných ásan. Cvičí se 26 pozic a praktikují se dvě dechová cvičení. Hot jóga je formou vinyasy, každá lekce proto může být jiná.

Lekce Bikram jógy je vždy přesně na 90 minut, zatímco Hot jóga je většinou na 60 minut. V Bikram studiu bývají zrcadla (Hot jóga se cvičí bez zrcadel) a teplota místnosti je na Bikram józe o pár stupňů vyšší.

Bikram i Hot jóga jsou pokročilé, náročnější druhy jógy, při kterých se hodně zapotíte a jsou vhodné na hubnutí. Bikram je ale výrazně náročnější a na lekcích panuje přísná morálka.

Horké typy jógy jsou kontroverzním tématem. S cvičením ve vysokých teplotách jsou spojena zdravotní rizika, jako je dehydratace, pocit nevolnosti a častější zranění, jelikož svaly se v horku příliš uvolňují a jsou náchylnější k mikrotrhlinkám. 

Bikram a Hot jóga jsou populární styly pro vytvarování postavy, redukci váhy a pro detoxikaci.

9. Power jóga

Aktivní jóga, která odbourává stres a formuje postavu. Power jóga je ideální na redukci hmotnosti i jako kompenzace k sedavému zaměstnání.

Podstatou power jógy je dynamický a plynulý přechod mezi jednotlivými pozicemi. Rychlost a plynulost je v power józe důležitější než dokonalé prodýchání jednotlivých pozic. 

Základem sekvence je pozdrav slunci, který se s různými obměnami cvičí stále dokola. 

Během lekce power jógy vás pohltí pohyb a mysl se vyčistí. 

Power jóga pomáhá zpevnit všechny partie, posiluje fyzickou stabilitu a zvyšuje sebevědomí.

10. Iyengar jóga

Iyengar je jóga specifická precizním provedením pozic, přesnými instrukcemi a používáním jógových pomůcek. Používají se pásky a bločky, které zajišťují, že se každý žák dostane do finální pozice a prožije účinky každé ásany naplno. 

Cvičí se pomalu, soustředně, krok za krokem. Iyengar vyžaduje velké soustředění. 

Lektoři jsou zkušení profesionálové. Iyengar výcvik trvá tři a více let, proto si můžete být jistí že na každé lekci získáte od učitele detailní slovní vedení a manuální dorovnání vašich pozic tak, abyste plně využili svého potenciálu. 

Iyengar je vhodný pro začátečníky, pro pokročilé, i pro lidi se zdravotním omezením. 

Součástí pokročilých lekcí je i výuka vědomé práce s dechem (pranayama). Dechové techniky, zlepšují koncentraci, zklidňují mysl, podporují imunitní systém a vůli.

11. Restorativní jóga

Restorativní jóga vychází z principů Iyengar jógy. Také se zde používají různé pomůcky které usnadňují dosažení pozic a navozují pocit pohodlí, díky čemuž se pozicím můžete plně odevzdat. Pohodlí je pilířem Restorativní jógy. 

Restorativní jóga navozuje rovnováhu, ozdravuje organismus a uvolňuje tělo i mysl. Jde o pasivní styl jógy. V pozicích se setrvává několik minut, což navozuje pocit uvolnění a tělo a mysl může odpočívat. Za lekci se většinou stihne maximálně 10 ásan.

Restorativní jóga a Yin jóga jsou někdy “házeny do jednoho pytle”, každý z těchto dvou přístupů se ale od toho druhého v lecčem liší. Oba dva styly jsou v pomalém tempu, ale zatímco Restorativní jóga klade důraz na pohodlí a jak název napovídá, na “obnovu” těla, v Yin józe se pracuje s hlubokými strukturami, s napětím a nepohodlím, ve kterém praktikující hledají uvolnění.

Restorativní jóga je koncipovaná tak, aby navracela zraněné a nemocné tělo zpátky do zdravého a harmonického stavu. Je ideální v období menstruace, kdy si tělo potřebuje odpočinout a není dobré jej zatěžovat aktivní silovou činností, ve dnech kdy se cítíte unavení, ve stresu a nebo bez energie. Velice příznivé efekty má Restorativní jóga při rekonvalescenci po nemoci, zranění, nebo při lehčí depresi a v úzkostných stavech.