popruh na jógu
Blog

Pomůcky v józe

Dříve jsem větu „A vezměte si potřebné pomůcky, bloky a pásky…“ ignorovala. Byla to pro mě osobní prohra vzít si v Uttanasaně (hluboký předklon) blok a raději jsem silou nutila páteř k ohnutí, kterého nebyla schopna. 

Dneska jsem už moudřejší a pro pomůcky cupitám jako jedna z prvních i můj domácí koutek je jimi vybaven a nedám na ně dopustit. 

Setkala jsem se už i s tím, že někteří instruktoři na lekcích říkali, abychom pomůcky nepoužívali, abychom se spíše spoléhali na svá těla na opory rukou a nohou. 

Tohle bývá diskutabilní a o tomhle dnešní článek není. 

Můj osobní názor je, že jsou pomůcky důležité a není žádnou osobní prohrou ani ostudou, když je použijete, nestyďte se, není za co. Ne všichni se nacpeme do „dokonalé formy indického jogína“. 

Býváme zkrácení, bolí nás záda, moc sedíme, a to ne vždy správně. 

Nejde o to se třikrát zlomit, nadvakrát otočit nohu kolem hlavy, a to celé balancovat na prsteníčku jedné ruky. 

Jde o to se příjemně protáhnou a znovu probudit své tělo. Rozpohybovat zatuhlé klouby, svaly i šlachy, rozproudit krev i lymfu, užít si to, prodýchat a odcházet s pocitem lehkosti. Jako byste ze studia pluli na nadýchaném vatovém obláčku. 

A jaké pomůcky máme na výběr? 

Blok nebo také cihlička

Materiály: 

Korek, dřevo (pozor na hladké podlaze klouže), pěna .

Užití v pozicích 

Uttanasna – hluboký předklon 

Celé dlaně jsou v této pozici položené na zemi, pokud na zem nedostaneme položíme je na tu plochu bloku, která nám výškově nejvíce vyhovuje.

Adrha Chandrasana – Půlměsíc 

Blok pod rukou, která se dotýká země, pozice se stává příjemnější

Pyramida – Parshvottanasana

V pozici pyramidy kdy drží rovná záda se můžeme rukama opírat o holeni přední nohy, nebo použít bločky, z každé strany lýtka jeden

Velbloud – Ushtrasana

Nedosáhneme-li hned na zem použijeme bloky umístěné vedle chodidel + u Velblouda použijeme zeď, na které se stále snažíme mít přitisklou pánev.

Blok můžeme využít i v meditačních pozicích jako jsou Siddhasana a Sukhasana. Pozor! Nesedáme pouze na jeden blok, používáme dva. Pod každou půlku jeden.

Pásky

Pásek využíváme v pozicích, kdy se potřebujeme „přitáhnout“ 

Pozor, nemyslím tím zde silové přitažení, kdy se budeme chtít mermomocí do pozice dostat. Tím bychom si více ublížili, než pomohli.

Pozice kleští – Paschimottanasana

Pásek „zasekneme“ o horní plosku chodidla a tím se můžeme „přitáhnout“ blíže, lépe se nám bude držet rovná páteř. 

„Přitáhnout“ páskem zadní nohu můžeme v pozicích 

Holubí král se zvednutou nohou – Eka pada Raja kapotasana

Tanečníkovi – Natarajasana – zadní zvednutou nohu lze přitáhnou páskem 

Či Luku – Dhanurasaně

Pásek nám také může uhlídat rozjíždějící se lokty nebo kolena do stran.

Kolena v pozicích Židle – Uttkatasana, Mostu – Setu bandha sarvangasana a lokty v jógovém kliku – Chaturanga či v Kobře – Bhujanghasana nebo Sfinze 

V pozici Mostu lze použít i cihlička, pokud víme že se nám kolena rozevírají a my je špatně uhlídáme, tak mezi nimi držíme blok, zároveň tím i posilujeme stehenní svaly.

yoga wheel

Wheel

Wheel je krásná pomůcka, čím dál více ji začínám přicházet na kloub a podléhat jejímu kouzlu. Stejně jako ostatní pomůcky tak i wheel dokáže pozici zjednodušit anebo ztížit, každopádně sranda je s ním vždycky 🙂

 Wheel je vhodný použít tehdy, když nestačí opora cihličky. Možná se to nezdá, ale je mnohem stabilnější než blok. 

Deka

Ano, ano i deka se používá přímo v praxi nikoli jen v Shavashaně – což je sice taky praxe a jak víme, tak velmi příjemná, ale my jsme nyní ještě v půlce lekce.

Na deku si lze sednou v meditačních pozicích, kdy víme, že meditační podsedáky jsou na nás už hodně, ale zem je stále ještě moc nízko. 

Dekou podkládáme i ramena v pozicích Svíčky – Sarvangasana, Viparita Karani

Deka se nejvíce používá při podložení kolen, a to v Kočce – Marjarasana, Krávě – Bitilasana, Žábě – Mandukasana, Diamantovém sedu – Vadžrasana či Pozici hrdiny – Virasana 

Míčky 

Na míčcích se moc dobře „ťape“ čímž se uvolňují ztuhlé šlachy a fascie na chodidlech, ale i na rukou. Je to moc příjemné ranní probuzení chodidel, když si třeba čistíte zuby 🙂

Dále tu pak také máme meditační podsedáky, židle, bolstry a jedno z nejběžnějších – zdi / stromy. Vždycky jde improvizovat, jenom doma máme plno různých pomůcek pro zpříjemnění praxe, stačí se jen rozhlédnout 🙂

Pomůcky nás mají bezpečně posouvat dál, to znamená, že nesmíme usnout na bolstrovém vavřínu a doopravdy se posouvat. 

Pomůcky se dnes již dají použít téměř na každé lekci. Asi nejvíce na Jin józe, Hatha józe, Iyengar józe ( ta se přímo na cvičení s pomůckami zaměřuje). Občas se hůře používají na dynamických stylech například na Vinyasa józe či Ashtanze, protože s nimi nestíháte tak rychle manipulovat, ovšem záleží hodně na instruktorovi a na Vaší úrovni pokročilosti. 

Tak to je pro dnešek k pomůckám vše.

Mějte se krásně

A nezapomeňte, že ta dokonalá jógová ásana je ta, kterou zvládnete dneska. Nikdo přeci neříká, že je konečná. Vždyť jóga je cesta. 

Namasté jogíni 

S Láskou 

LP Angel 

lp-angel.com