Milujeme naše jógamatky, jak by taky ne, když nám dělají společnost při cestě za sebepoznáním, posilováním, posouváním hranic, nadáváním jak nám něco nejde a neskutečné radosti, když se nám to (po těch sto letech) konečně povede.
Jógamatka je náš vnější malý chrám, který doma pravidelně (i nepravidelně) rozkládáme, a který si často (nebo občas) nosíme s sebou na lekce.
Když spadnete, chytí Vás 🙂
Její povrch dostává celkem dost zabrat a ruku na srdce… kdo z Vás ji poctivě po své praxi vyčistí? Hmm?
Já Vám dneska představím péči o tři nejčastější materiály
Jako první je PU materiál
Jeho vlastností je, že se „oťapkává“ téměř po každé vaší praxi uvidíte malé stopy po kontaktu rukou, nohou nebo čelem s podložkou.
Není to vůbec nic hrozného a velmi rychle se stop zbavíte pomocí hadříku a obyčejné vody
Pokud je podložka zašpiněná více, tak určitě doporučuji co nejdříve její očištění s pomocí saponátu na nádobí, který nebude obsahovat alkohol. EKO produktů už je v nabídce celá řada, stačí si jen vybrat, a ještě pak můžete umýt nádobí. ☺
Každopádně nikdy nedávejte do sušičky, ideálně podložku nechte rozloženou na rovném povrchu a nedávejte ji na přímé sluníčko.
Na trhu dneska už existuje mnoho přípravků k čištění a dezinfekci jógamatek. Na PU materiál určitě volte ty bez éterických či jiných olejových přípravků a jak jsem výše zmiňovala vyhněte se přípravkům s alkoholem.
Dezinfekční přípravek si vyrobíte velmi snadno i doma.
Budete potřebovat
– skleničku s rozprašovačem
– destilovanou vodu
– vilínovou vodu bez alkoholu
Do ¾ skleničky nalijete destilovanou vodu a zbytek doplníte vodou vilínovou.
Vilín velice účinně dezinfikuje a zbavuje povrch bakterií.
Případně můžete místo vilínu použít i ocet, ale já nemám ráda jeho specifickou vůni.
Já osobně tuto techniku čištění nemám ráda, protože mi vadí specifická „vůně“ octa.
Druhý materiál k čištění je Kaučuk s mikrovláknem
Kaučuk/mikrovlákno má jednu krásnou výhodou a tou je, že ho můžete vyprat.
Ale i tak si na pračku dejte pozor a zjistěte si, zda Váš prodejce nemá jógamatku ošetřenou protiskluzovou vrstvou, ta by se Vám totiž smyla.
Doporučuji na pračce nastavit studenou vodu či teplotu maximálně do 20 stupňů. Zvolte jemný program, minimální odstředění a po vyprání nedávejte do sušičky!!!
Sušte na zemi vyložené ručníky nebo na sušáku. Sušte doma nebo ve stínu a nevystavujte podložku přímému sluníčku.
Stejně jako na PU i na Kaučuk/mikrovlákno lze použít dezinfekční roztoky buď přímo koupené anebo vyrobené. S tím, že zde můžete do vyrobené směsi vilínu a destilované vody přidat pár kapek vonné esence.
Tea Tree – desinfikuje je antiseptický
Jedle – antivirová
Růžové dřevo – antibakteriální, vhodné při strachu
Levandule – uklidňuje, zmírňuje bolest hlavy a desinfikuje
Rozmarýn posiluje vůli a nervy, ničí bakterie a plísně
Svěžest a energii dodají Eukalyptus, citrón nebo máta
Kombinujte a zkoušejte. Vůně nás mohou nabudit nebo naopak zklidnit, mohou nás přivést zpět do dětství nebo pomoci nalézt naši ztracenou inspiraci.
A jako posledním pánem na čištění je tu Korek – můj oblíbenec
Většinu nečistot se Vám u korku podaří odstranit jen vodou a hadříkem nebo houbičkou (ne hrubou stranou, korek by se mohl poškrábat), můžete mít vodu i lehce ohřátou, nikoliv však vařící, z vlastní zkušenosti vím, že to jde pak lépe dolů.
Za žádných okolností ho nedávejte do pračky a nesušte na přímém slunci!
Pokud samotná voda nepomáhá, tak volte čistící přípravky opravdu opatrně. Já osobně používám korek velmi často a hlavně venku, takže je to na něm rychle vidět. Použila jsem nenavoněný přípravek na nádobí a podložka byla jako nová.
I zde lze použít směs vilínové a destilované vody na dezinfekci, bez éterických olejů.
Když máte jógamatku z jakéhokoli materiálu mokrou (pozor! Nemyslím tím silně nasáklou vodou – tedy tak, že by se dala ždímat) a nemáte prostor nebo čas k tomu jí mít pár hodin rozloženou, rozprostřete na ní ručník a zabalte jí. Ručník vytáhne přebytečnou vodu a zabrání „slepení“ jógamatky, zasmrádnutí, nebo flekům, které by vznikly, kdybyste vlhkou jógamatku zabalili bez něho.
Doufám, že jsem z toho neudělala moc vědu. Stejně jako perete oblečení, které denně nosíte, tak je nutné občas „vyprat“ i ty naše milé jógamatky. Za to jak nás podrží v náročných pozicích, si to určitě zaslouží.
Namasté jogíni
LP Angel