Blog

Jak použít kruh na jógu neboli wheel

Wheel yoga, neboli jóga s kruhem je čím dál populárnější. Díky kruhu si můžete pozici zjednodušit i ztížit a užijete si s ním spoustu zábavy.

Pomůcky v józe slouží jako opora a nástroj k prohloubení praxe. Kruh ale využijete také pro trénink stability. V balančních pozicích díky kruhu posílíte střed těla, vaše pozornost se obrátí více dovnitř a vy budete vnímat i ty nejjemnější pohyby. Wheel vám poslouží také jako rehabilitační pomůcka, díky které rozpohybujete i ty úseky páteře, se kterými se vám jinak těžko pracuje a ulevíte si od bolesti. Kruh je velmi relaxační, pomůže vám uvolnit napětí a skvěle si s nim namasírujete záda a další ztuhlé partie. 

Wheel je ideální jak pro začátečníky, tak pro pokročilé jogíny. Začátečníci ocení hloubku protažení, která je s kruhem mnohem dostupnější a zkušení jogíni se díky kruhu dostanou v ásanách do úplně nové dimenze. Wheel zpestří každou jógovou praxi a existuje nespočet možností jak s ním pracovat.

 WHEELY (KRUHY NA JÓGU JSOU BOHUŽEL V NAŠEM E-SHOPU JIŽ VŠECHNY VYPRODANÉ.

Jak konkrétně můžete jogový kruh ve své praxi použít? 

Ve spolupráci s DO YOGA Studio Ostrava jsme vytvořili ilustrační wheel flow lekci (odkaz zde). Lektorka cvičí s BOHO wheelem Šipka, který je již bohužel vyprodán. Kruh je velmi kreativní a intuitivní pomůcka, kterou využijete jak v klidné hatha nebo relaxační yin józe, ale také v dynamické vinyase.  Zde je několik podnětů, jak můžete kvality wheelu využít ve své praxi.

Wheel je perfektní pomůcka pro dosažení intenzivního záklonu.

A to i v oblasti hrudníku, který je často ztuhlý a obtížně se rozhýbává. Kruh vám dodá jistotu a pocit stabilní opory. Vyzkoušejte například pozici ryby, kde vám kruh pomůže docílit hlubšího záklonu a ještě vám příjemně namasíruje záda. V pozici velblouda vám kruh pomůže s přípravou do finální pozice.

variace pozice ryby s kruhem

Variace na pozici ryby s oporou o kruh. Wheel vám pomůže rozhýbat páteř přesně v těch úsecích, kde to nejvíc potřebujete.

pozice polovičního mostu

Pozice polovičního mostu podpořená wheelem. Zkuste rolovat s kruhem pod svými zády. Wheel je skvělý masér. 

pozice velblouda

Pozice velblouda, kde wheel slouží k zjednodušení pozice a pomáhá s přípravou do finální pozice  

Záklony jsou velmi příznivé pro správnou funkci trávicího ústrojí, prohlubují dýchání a protahují prsní a břišní svaly. Záklony jsou s využitím wheelu bezpečné, jelikož kruh slouží jako opora. Vnímejte své tělo a vyzkoušejte záklony s kruhem v různých variacích. Opřete se o něj, uvolněte se a pracujte na tolik potřebném otevírání hrudníku.

Kruh pomáhá s otevíráním hrudníku a ramen. Využijete ho ale na všestranné protažení celého těla. 

Díky kruhu snadno docílíte protažení. Můžete se po něm rolovat nahoru a dolů a hledat místa, která potřebují extra péči. S kruhem si v rámci strečingových pozic opravdu vyhrajete, s trochou fantazie ho můžete použít k protažení místo jógového pásku. Cviky na otevření hrudníku, ramen a kyčlí jsou s kruhem velmi příjemné, zábavné a kreativní.

pozice holubího krále s pomocí wheelu

Variace na pozici holuba, kde díky kruhu docílíte intenzivního protažení kyčelního flexoru, ramenního pletence a otevření hrudníku.

pozice pro otevření hrudníku

V této pozici kruh slouží kruh k otevírání hrudníku a protažení celé páteře. Rolujte na kruhu pomalu, obratel po obratli, nahoru a dolů a užijte si automasáž zad.

pozice štěněte k otevření ramen

Zde slouží kruh jako opora, ale zároveň trénuje stabilitu a střed těla. V pozici dochází mimo jiné také k otevírání ramenného pletence.

boční úklon

Wheel vám dá v úklonech tolik potřebnou oporu a díky tomu se více zrelaxujete a uvolníte stažené svaly. V této pozici dochází k protažení mezižeberních svalů, ke zlepšení dýchání a k uvolněnení bočních svalů celého těla.

Z kruhu se stane váš nový oblíbený trenér středu těla

Klasické prkno dostanete s kruhem na úplně jiný level. Budete posilovat rovnou dvakrát. S kruhem nejenže musíte udržet váhu svého těla, ale je potřeba zároveň balancovat a váhu těla vyvažovat. Vyzkoušejte také obrácené prkno a další pozice, kde se zapojuje střed těla. Například z pozice bojovníka se s použitím kruhu stane nová zajímavá výzva. 

pozice prkna

Pozice prkna, kde kruh přidá k posilování také trénink rovnováhy

pozice obráceného prkna

Obrácené prkno, kde dochází k posilování středu těla a ramenního pletence, k protažení zápěstí a prsních svalů a k otevírání hrudníku.

Balanční a stabilizační pozice jsou s kruhem výzvou i zábavou

kruh jako pomocník v pozici tanečníka

Kreativní využití kruhu v balanční pozici k protažení celého těla

balanční variace pozice malasana

Kruh podpoří vaše soustředění a zapojíte hluboké svaly celého těla.

Nebojte se využít kruh jako oporu

stoj na předloktí s podporou kruhu

Využití kruhu jako opory pro nácvik stoje na předloktích

stoj na hlavě s podporou kruhu

Využití kruhu jako opory při stojí na hlavě

pozice půlměsíce

Kruh využijete jako oporu také v pozici otevřeného půlměsíce  

Wheel je opravdu všestranná jógová pomůcka, díky které se dostanete o krok blíž náročným pozicím, které pro vás doteď byly vzdálenou výzvou a prohloubíte svou praxi. Pokud hledáte pomůcku, která má mnoho možností využití, wheel je pro vás to pravé.