Blog

Proč začít v lednu s pozicí kočky (Marjariasana)?

Víte, že leden je jeden z nejhorších měsíců, který si můžete vybrat pro předsevzetí? Je to období uprostřed zimy, kdy je často tma a energie není nazbyt. Tělo je pořád ještě v odpočinkovém zimním modu. Na druhou stranu to ale neznamená, že byste nemohli začít s něčím novým a čekat až na jaro. Změnu je možné uskutečnit kdykoli, i v těch nejnáročnějších podmínkách. Abyste ale neskončili dřív, než začnete, je dobré naporcovat si mamuta na kousky a začít s citem. Vybrat si pro začátek něco jednoduššího a příjemného. Něco, o čem víte, že opravdu dokážete praktikovat každý den. 

Patříte k lidem, kteří ví, že potřebují zapracovat na sých návycích, ale neustále to odkládají? Láká vás jóga, ale zdá se vám příliš složitá? Trápí vás bolesti zad a celková ztuhlost? Potřebujete se zklidnit a uvolnit?  

Právě pro vás může být vynikající pozice kočky. Je účinná a zároveň jednoduchá. 

Stačí si na ni vyhradit pár minut denně. Ideální doba je ráno, kdy celé tělo i záda ocení probuzení ve formě jemného dechu i pohybu. Ale prospěšná bude v kteroukoli denní hodinu, nebo klidně i večer před spaním.  

Zázračné účinky kočky 
 

Pozice kočky je ve své jednoduchosti velice účinná a zvládnou ji téměř všichni. Při pravidelné praxi výrazně ovlivňuje stav páteře a zad i kvalitu dechu. Páteř reaguje na plynulý pohyb a dech a postupně se stává pružnější. Uvolňuje se vnitřní napětí i celá záda, včetně fascií. Posilují se paže i střed těla. Kočka je skvělá i v případě mentruačních obtíží a dobře působí na zažívání.  

K dalším změnám dochází na mentální úrovni. Stav páteře a stav mysli jsou úzce propojené. Čím ztuhlější je páteř, tím rigidnější je mysl a naopak. Jakmile se začně páteř uvolňovat, dochází k uvolnění i v mysli. Možná po pár týdnech praktikování zjistíte, že líp usínáte i spíte a tam, kde jste dřív neviděli řešení, se najednou sama objevila nová cesta. Možná už tolik nelpíte na své pravdě a jste schopni vnímat situace z různých úhlů. Možná budete vděčni za to, že vás přestala bolet záda.  

Pusťte se do praxe a nechte se překvapit, jaký „dárek“ bude mít tato ásána připravený pro vás:-) 

Jak na ni? 

Výchozí postavení je klek na všech čtyřech. Kolena jsou pod kyčlemi a dlaně jsou pod rameny (klouby srovnané v ose). Prsty na rukou roztažené co nejvíc od sebe a prostředníky směřují dopředu. Využijte opory v rukou a odtlačujte se dlaněmi od země. Pozice získá větší oporu i stabilitu a srovnají se lokty. Pro jistotu si ještě na lokty mrkněte. Pokud jste hypermobilní a nehlídáte si je, mohou se protáčet dopředu. Jejich správnému postavení pomáhá právě opora v dlaních, kdy se odtlačujete od země, a pevné paže. Hýždě jsou oproti tomu uvolněné. Hlava je v prodloužení páteře.  

Než začnete vést pohyb, zůstaňte pár nádechu jen ve výchozí pozici a dýchejte. Věnujte pozornost tělu a tomu, jak se cítí.  

S výdechem se začněte hrbit od kostrče, přes bedra, hrudní páteř a v konečné fázi pak úplně spusťe hlavu, nedržte ji. Ve výdechu se můžete na chvilku zastavit a dýchat. Vnímáte prostor mezi lopatkami, uvolněnou hlavu i hýždě. Pevné jsou paže a břicho. Dýcháte a necháváte dech, ať uvolní napětí v zádech.  

S nádechem přejděte do opačného pohybu, kdy lehce pouštíte kostrč i bedra k zemi. Otvíráte hrudník a hlava jde do mírného záklonu (jen v případě, že je to příjemné pro šíjové svaly i krční páteř). Pokud je bederní oblast citlivá a v napětí, v bedrech se neprohýbejte a nechte páteř v rovině se zemí. V opačném případě si dovolte pustit i bedra a lehce se prohnout i v této části zad.  

Slaďte pohyb s dechem. Když začínáte nádech, jdete pomaličku z vyhrbení do otevření. Všímáte si toho, jak tělo reaguje a jak vedete pohyb. Dokončíte pohyb a dokončíte nádech. S výdechem pak znovu vedete pohyb do postupného vyhrbení zad a páteře, kdy v konečné fázi výdechu pouštíte hlavu. Těžiště nepřenášíte dozadu ani dopředu.  

Každodenní praxe 

Jestliže nejste zvyklí dýchat v souladu dechu a pohybu, může nějakou dobu trvat, než je dokážete sladit. Nenechte se odradit a dýchejte tak, jak zvládnete. Během praktikování kočky si buďte vědomi celého těla. Máte uvolněný obličej i hýždě? Dovolujete si opravdu plný rozsah pohybu? Nebo naopak jdete do většího rozsahu, než je pro tělo vhodné a cítíte někde nepříjemné napětí či tah?  

Nepraktikujete pro to, abyste něco vylepšili a stali se dokonalejšími. Netlačíte na sebe. Praktikujete pro dobrý pocit. Pro samotnou radost z pohybu a z toho, že jste se k praxi odhodlali. Mějte se sebou trpělivost a nevzdávejte se. Nenechte se odradit leností nebo letargií.  

Náš život se odvíjí od toho, jakým činnostem nebo nečinnostem se každý den věnujeme a čemu dáváme pozornost. Pokud nejste v životě spokojeni, začněte měnit sebe a svůj přístup. Začít můžete právě pozicí kočky. 

Autor: Pavla Čadová www.jogaprodusi.cz