Blog

Vedlejší účinky jógy – krása v jednoduchosti 

Ať už jógu praktikujete z jakéhokoli důvodu, pravděpodobně si začnete všímat změn, které se dějí na úrovni fyzické i mentální.  

Na podložce se učíme věnovat pozornost a oceňovat to, čeho si při běžném provozu nevšimneme. Například dechu. Plynulý, jemný, nenásilný a současně plný dech dokáže změnit naše rozpoložení a to, jak se cítíme. Vyživí tělo a osvěží mysl. Je to ale tak jednoduché, že jen málokoho napadne jeho síly a účinků každodenně využívat pokud tedy nepraktikuje jógu. 

A právě oceňování těch “obyčejných” věcí nás může pomalu a postupně vést k tomu, že tuto jednoduchost začneme přenášet z jógy do běžného života. Postupně spontánně pouštíme veškeré balasty, které nás zbytečně zatěžují a začneme si užívat pocitů opravdové svobody a volnosti. 

Jako příklad uvedu nakupování. Ať už oblečení, kosmetiky/drogerie nebo potravin. Milovala jsem nakupování hadříků ve slevách a výprodejích. Ten pocit, že jsem něco pořídila “výhodně”. Nějak mi ovšem nedocházelo, že spoustu těch věcí pak nenosím, skříně se plní a v konečném důsledku jsem neušetřila vůbec nic. Spíš naopak.
Kosmetiky jsem měla plnou skříňku a neřešila jsem, co obsahuje, jak je vyráběná a jestli kvůli její výrobě někdo netrpěl. A velice podobné to bylo i s potravinami. Kvantita převažovala nad kvalitou.
 

Co je teď jinak? Všechno. Oblečení vybírám podle kvality a toho, jestli se mi opravdu líbí bez ohledu na to, jestli je ve slevě. Nenakupuji proto, abych se cítila šťastnější. Nejdříve věnuji čas a pozornost tomu, abych se cítila dobře. Teprve potom nakupuji. Pořizuji si luxusní kousky, ať už jsou to úžasné barefoot boty, nejkvalitnější esenciální oleje nebo třeba bohovské legíny na jógu. I přesto, že můj současný příjem je o dost nižší, než v zaměstnání před nástupem na mateřskou, paradoxně si dovoluji nákladnější a kvalitnější věci, než dřív. Jen celkově těch věcí je o dost méně. 

A to stejné platí pro nákup potravin, či kosmetiky. Preferuji základní potraviny, ze kterých vařím a nedokážu už koupit vajíčko, které snesla nešťastná slepice v kleci. Naučila jsem se, jak vyrobit ghí, domácí zubní pastu i prášek do myčky (vůbec to není tak náročné, jak to vypadá). A co se kosmetiky týká, vedou kvalitní oleje (arganový, meruňkový, mandlový) v kombinaci s esenciálními oleji.  

Tyto změny nebyly v plánu. Jednoduše se staly. Logika v tom nebyla. Jen silný pocit, který vnímám v těle a není možné ho ignorovat. Co ho způsobilo? Kromě výše uvedeného vědomého dechu i zastavení se v ásánách a jejich procítění, uvědomění si toho, jak se cítím, jak mluvím, co chci a co nechci. Prohloubení soucitu se sebou i s ostatními… Učebního materiálu, který jógový přístup k životu nachystá, je spousta. 

Krása v jednoduchosti je osvobozující a sama o sobě má taktéž spoustu vedlejších účinků. Je možné, že vás pocitem vděčnosti, štěstí a spokojenosti zahalí obyčejné situace, které jste dříve nebyli schopni plně prožít. Vnímáte častěji jakousi větší jasnost a vyrovnanost. Nepotřebujete vydělávat spoustu peněz k tomu, abyste si pořídili hromadu serepetiček a cítili se tak na pár minut šťastnější. Už totiž šťastní a spokojení jste. Jen tak. Dokážete se naplnit sami tím, jak žijete, co děláte a čemu věnujete pozornost. 

 

Autor: Pavla Čadová www.jogaprodusi.cz 

Foto: Pixabay.com